Chcesz się w końcu wyspać, ale nie możesz, ponieważ ze snu budzi Cię nawet Twoje chrapanie? Ta nieprzyjemna dolegliwość nie tylko przeszkadza w wypoczynku, ale jest poważnym problemem dla osób chrapiących. Zanim podejmiesz się leczenia chrapania, najpierw sprawdź, co może je wywoływać.
Przyczyny chrapania
Za powstawanie tych uporczywych dźwięków podczas snu, są odpowiedzialne najbardziej wiotkie elementy gardła, do których zaliczamy podniebienie miękkie wraz z języczkiem umiejscowionym na samym końcu podniebienia miękkiego.
Kiedy zasypiamy, jesteśmy rozluźnieni. Zwiotczeniu ulegają również mięśnie gardła i podniebienia miękkiego, przez co gardło ulega zwężeniu. Powietrze przedostające się do płuc nie ma zbyt wielkiej swobody. Ma do pokonania ciasną drogę, w tym momencie elementy gardła są wprawiane w drgania, które wywołują odgłosy w postaci chrapania.
Do przyczyn chrapania zaliczamy również: nieprawidłową budowę gardła, obrzękniętą błonę śluzową nosa, która jest pokryta wydzieliną wywołaną przez np. alergię, a także polipy wewnątrz nosa, skrzywioną przegrodę nosową, czy przerośnięte migdałki.
Oprócz tego każdy z nas naraża się na chrapanie poprzez prowadzenie niezdrowego tryb życia, nadwagę, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, czy spożywanie środków nasennych oraz uspokajających.
Do czego prowadzi nieleczone chrapanie?
Chrapanie nie tylko przeszkadza nam i domownikom we wyspaniu się, ale jest również niebezpieczne dla zdrowia. Przez chrapanie, cały organizm jest niedotleniony. Przez to, po obudzeniu się czujemy rozdrażnienie, zmęczenie, ból głowy, senność, a także przez cały dzień mamy duże problemy z koncentracją.
Następstwem nieleczonego chrapania jest zmniejszenie wydolności fizycznej, a także intelektualnej. Co ważne w przypadku mężczyzn, zmniejsza się potencja. Chrapanie jest szczególnie niebezpieczne dla kierowców, ponieważ nadmierne zmęczenie osłabia nasze zdolności za kierownicą, co jednocześnie zwiększa ryzyko wypadku komunikacyjnego.
Przez chrapanie, możemy mieć obturacyjny bezdech senny, czyli OBS.
Dokładniej, są to przerwy w oddychaniu, a także spłycenie oddechu, które jest co jakiś czas zakłócane głośnym chrapaniem. Bezdech senny zwiększa ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia tętniczego, może doprowadzić do udaru mózgu, zawału serca, przewlekłej choroby obturacyjnej płuc, czy odpowiada za zaburzenia rytmu serca oraz insulinoodporność.
Dlaczego warto wyleczyć się z chrapania?
Zróbmy to dla siebie i bliskich, aby każdy w naszym otoczeniu mógł się wyspać, ale to nie wszystko. Pozbywając się chrapania, będziemy pełni sił, nie będziemy odczuwać zmęczenia zaraz po przebudzeniu, wróci większa chęć do życia i spotkań w gronie przyjaciół. Poprawi się nasza kondycja psychiczna, fizyczna, będziemy bardziej wydajni w pracy, a także wzrośnie nasze libido. Oprócz tego, w dobrze dotlenionym organizmie jest lepszy metabolizm, który sprzyja odchudzaniu, a także poprawia się krążenie.
Jeśli chcemy poddać się leczeniu chrapania, najpierw udajmy się do laryngologa, który sprawdzi nas od strony medycznej. Być może potrzebne będzie wyleczenie alergii, czy zabieg chirurgiczny niezbędny do odzyskania komfortu prawidłowego oddychania podczas snu.
Różne podłoże
Jeżeli jednak chrapanie ma podłoże psychosomatyczne, jedną z metod leczenia w tym przypadku jest ciekawa hipnoterapia.
Chrapanie to problem wszystkich domowników i ogromny problem zdrowotny osoby chrapiącej. Jeżeli wykluczyliśmy wszelkie choroby i schorzenia, które mogłyby wywoływać zjawisko chrapania, a na co dzień mamy dużo stresu i jesteśmy przemęczeni, zawsze możemy skorzystać z pomocy psychoterapeuty. W tym celu warto odwiedzić gabinet psychoterapii My Life w Rzeszowie.