Lęki utrudniają nam życie, szczególnie jeżeli cierpimy na fobie, które mogą nas spotkać na każdym kroku. Jedną z często występujących fobii jest arachnofobia, czyli lęk przed pająkami. Jednak strach przed nimi można przezwyciężyć, korzystając z terapii psychologicznych. Sprawdź, na czym polega ta fobia i gdzie możesz szukać pomocy w celu pokonania paraliżującego strachu.
Czym jest arachnofobia?
Arachnofobia to lęk przed pająkami. Nazwa tego zjawiska powstała na bazie dwóch słów: Arachne to pająk, a phobia oznacza strach. Osoby z arachnofobią panicznie boją się pająków, a także wszelkich innych stworzeń, które mogą być do nich podobne, a jednocześnie nawet niegroźne. Wśród wszystkich pajęczaków tylko 3% z nich jest niebezpieczne dla człowieka, jednak przeważająca większość jadowitych pająków znajduje się w dżungli. Pomimo tego, że w Polsce mamy niegroźne pająki, to i tak sama myśl o tych stworzeniach wywołuje u osoby chorej gęsią skórkę.
Osoba z arachnofobią na widok pająka może: mieć przyspieszone tętno, wpaść w panikę, dostać dreszczy, gęsiej skórki, krzyczeć, wpaść w roztrzęsienie, dostać drgawek, nudności, torsji lub nawet może być sparaliżowana lub chwilowo stracić przytomność. Dla osoby z tą przypadłością sam widok pająka wywołuje poczucie niebezpieczeństwa i odruch ucieczki. Dla osób przebywających w pobliżu lęk wydaje się irracjonalny, ale dla osoby z tą przypadłością jest bardzo poważny.
Jakie są przyczyny występowania arachnofobii?
Wszystkie rodzaje fobii możemy nabyć na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest traumatyczne przeżycie, najczęściej z czasów dzieciństwa. Drugim jest nauka, kiedy to w dzieciństwie nabywamy reakcji lękowych, będąc straszonym przez rodziców lub inne osoby dorosłe. Trzecim sposobem jest warunkowanie klasyczne, kiedy instynktownie wiemy, że coś może być dla nas niebezpieczne.
Arachnofobia, jak i inne fobie mają swój początek przeważnie w dzieciństwie. W przypadku pająków małe dziecko mogło być nimi straszone przez rówieśników, czy starsze rodzeństwo lub posiada nieprzyjemne wspomnienie związane z pająkami. Arachnofobię można nabyć również poprzez obserwację zachowania dorosłych, jeżeli rodzic panicznie bał się pająków, gdy byliśmy mali, w ten sposób nauczyliśmy się takiej reakcji od własnego rodzica.
Jednak naukowcy twierdzą, że wina może leżeć również po stronie ewolucji. Jest to lęk zapisany w genach, pająki od zawsze kojarzą nam się z niebezpieczeństwem, od którego należy jak najszybciej uciekać.
Jak pozbyć się arachnofobii?
W celu wyleczenia się z panicznego lęku na widok pająka musimy po prostu chcieć uwolnić się od strachu. Pomóc w wyjściu z arachnofobii może pomóc nam psychoterapeuta. Podczas leczenia fobii konieczna jest farmakoterapia, która pomoże wyeliminować zewnętrzne objawy lęku. Osoba z tą przypadłością może odczuwać strach przy samej rozmowie o występującym problemie, co nie sprzyja leczeniu.
Podczas spotkań u psychoterapeuty stosowana jest terapia mająca na celu zminimalizowania występowania lęku na dany czynnik, w tym przypadku po psychoterapii pacjent przestanie panicznie bać się pająków.
Początki terapii
Na początku terapii przeważnie stosowana jest metoda małych kroków, polegająca na stopniowym oswajaniu się z sytuacjami wywołującymi strach o większym stopniu. Podczas terapii psychoterapeuta stara się uwolnić pacjenta od negatywnych skojarzeń i strachu. Zazwyczaj na zakończenie terapii i potwierdzenie jej powodzenia jest przebywanie z pająkiem osoby z arachnofobią w jednym pomieszczeniu.
Leczenie specjalistyczne
Arachnofobia to nieprzyjemna przypadłość.
Pająki są powszechne i często spotykane, możemy znaleźć je w domu, na klatce schodowej, w piwnicy i na zewnątrz. Nie da się od nich uciec. Żyją obok nas, dlatego warto zwalczyć swój lęk, aby żyć spokojnie, bez ciągłego strachu. Jeżeli chcecie wyleczyć swoje fobie, zapraszamy do gabinetu psychoterapeuty w Rzeszowie My Life. Nie czekaj, pozwól sobie pomóc.