Nietrudno zrozumieć wpływ psychiki na ciało, gdyż każdy człowiek może się w tym celu posłużyć własnym przykładem i tak, wszyscy bez wyjątku reagujemy podobnie w stanie strachu: napięciem, przyśpieszeniem pracy serca, oddechu, gotowością mięśniową do obrony, wyrzutem adrenaliny itd. Ciało w tym wypadku poddaje się nakazom mózgu, reaguje jednak na obiekt zewnętrzny, który strach wzbudza. Podobne mechanizmy zachodzą w zaburzeniach psychosomatycznych, są one jednak niejako „spowolnione” i mniej gwałtowne, co zazwyczaj adekwatne jest do wyzwalającego je czynnika, które nie jest nagły, jak ten wzbudzający strach, lecz działa na dłuższej przestrzeni czasu.
Przyczyny chorób psychosomatycznych
Choroby psychosomatyczne wyjaśniane były w historii w bardzo różny sposób. Aktualnie przyjmuje się trzy interpretacje za najbardziej prawdopodobne, ale też komplementarne. Należą do nich:
Należy dodać, że stres w chorobach psychosomatycznych zawsze ma znaczenie pośredniczące, bez względu na ich przyczynę, gdyż obniża odporność organizmu na wszelkiego typu czynniki szkodliwe.
Choroby psychosomatyczne – leczenie
Choroby psychosomatyczne leczy się zgodnie z leżącymi u ich podłoża przyczynami. Wpływa się zatem na redukcję stresu, który prawie zawsze jest obecny w życiu osoby cierpiącej. Rozwiązuje się wewnętrzne konflikty, jeśli mają one wpływ na ujawnienie się objawów, a także klaryfikuje się i umniejsza zależność objawów od cech osobowości, jeśli istnieje między nimi związek – a biorąc pod uwagę np. tłumienie emocji istnieje zawsze, gdyż mechanizm ten jest bodajże najlepiej poznanym i potwierdzonym, a nieprzeżywanie emocji i odsuwanie ich od siebie zawsze prowadzi do negatywnych skutków w postaci m.in. zaburzeń psychogennych.
Choroby psychosomatyczne są stosunkowo nieoporne we właściwym leczeniu. Doświadczenie kliniczne wnosi, że jedną z bardzo skutecznych metod ich leczenia jest hipnoterapia, którą na co dzień stosuję w pracy terapeutycznej. Nierzadko pozwala ona stosunkowo szybko pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.