Do pewnego momentu występuje z niej brak krytycyzmu wobec nadmiernej wagi ciała, cechuje ją kompulsywne (natrętne) objadanie się tym samym rodzajem pokarmu lub epizody obżarstwa w celu zaspokojenia nieopanowanego głodu wszystkim co popadnie, przy jednoczesnym istnieniu braku świadomości problemu, zaprzeczaniu mu.
Przez powyższe otyłość psychogenna, w przeciwieństwie do tej zwykłej, wymaga nieco bardziej zaawansowanych zabiegów wspierających – hipnozy na odchudzanie oraz psychoterapii. Jej leczenie jest trudniejsze, lecz z chwilą przełamania systemu iluzji zazwyczaj przebiega prawidłowo i bez komplikacji.
Decydujące stają się więc pierwsze wizyty u psychoterapeuty, gdyż później, hipnoza w odchudzaniu w otyłości psychogennej przebiega już bezproblemowo, podobnie jak w tej „zwykłej”.
Należy jednak stale nie zapominać, że otyłość psychogenna nie jest uwarunkowana jedynie nadmiernym apetytem i ma charakter nerwicy. Oznacza to, że objadanie się przynosi pewną gratyfikację psychologiczną – tj. zaspokaja określone potrzeby emocjonalne.
Dlatego tak ważna jest w niej psychoterapia, bo owe tło objadania się również należy wyjaśnić.