W procesie terapii hipnozą zdarza się, że lęki uchodzą już po jednej sesji, lecz nie można tego traktować jako generalnego oczekiwania. Najzwyklej, czasem ma to miejsce. Człowiek ze swej natury jest bardzo skomplikowany i dlatego w psychoterapii podchodzimy do każdego indywidualnie, a proces pomocy i leczenia zawsze niesie ze sobą pewne różnice.
Najważniejsze grupy lęków
Różnice te ujawniające się w przebiegu terapii dotyczą nie tylko indywidualnych cech, ale też wynikają z jakościowej charakterystyki lęku. Wyróżnia się wśród nich kilka grup, a większość z nich jest powszechnie znana. Należą do nich:
Lęki – hipnoza w leczeniu
Hipnoza i lęki powyżej wymienione leczy się zazwyczaj krótko, zaledwie kilka miesięcy. Stosunkowo łatwo poddają się terapii fobie specyficzne – związane z jednostkowym obiektem, który wzbudza strach.
Agorafobia poddaje się sugestii hipnotycznej równie wdzięcznie, lecz jako że towarzyszy jej wiele innych problemów, zazwyczaj leczenie trwa nieco dłużej. Nieco bardziej oporne na sugestię są fobie społeczne oraz lęk uogólniony, co wynika z faktu, iż są one w pewnym stopniu splecione z osobowością osoby na nie cierpiącą, lecz również te lęki hipnoza leczy skutecznie. Natomiast podatność lęku napadowego na hipnozę jest różna.
Wynika to z konieczności udzielenia pomocy doraźnej, związanej z sytuacją życiową i relacjami z bliskimi, gdyż bardzo często lęk napadowy jest z nimi związany.
Wszystkie lęki hipnoza leczy się skutecznie.
Różnice w efektach terapii uzależnione są zazwyczaj, jak to ma miejsce w wielu innych zaburzeniach, od: klinicznych czynników im współtowarzyszących, sytuacji życiowej pacjenta i poziomu stresu z nią związanego, a nawet z historii życia pozbawionej lub pełnej sytuacji kryzysowych.
Hipnozę na lęki polecam więc w swoim gabinecie jako metodę ich usuwania, nie znaczy to jednak, że przez jej zastosowanie zaniedbane zostaną inne obszary życia ważne dla pacjenta – gdyż zawsze właśnie one są dla mnie najważniejsze i na nich będziemy się w trakcie terapii skupiać.