W leczeniu tej grupy problemowej stosuje się psychoterapię, natomiast hipnoza uzależnienia jest znakomitym środkiem wspomagającym terapię uzależnień.
Objawy osiowe uzależnień
Uzależnienia, pomimo podstawowych różnic w zakresie obiektu jakiego dotyczą, posiadają wiele cech wspólnych, na podstawie których się je diagnozuje.
Należą do nich:
Oczywiście objawów tych jest więcej, jak m.in. ujawnianie się objawów odstawiennych: od drżenia poprzez występowanie potów po wymioty, lecz osiowe występują najczęściej.
Hipnoza uzależnienia – dosłownie
Jak już wiadomo z innych artykułów na temat hipnozy, do podstawowych jej zadań należy wpływanie na świadomość w celu usunięcia szkodliwych nawyków czy też, posługując się fachowym językiem, „zaprogramowanie” umysłu, by szkodliwe nawyki porzucił.
Dlatego też można mówić wprost o tym, iż hipnoza uzależnienia jest metodą bezpośrednio wpływającą na nałóg, na podobnej zasadzie, w której chirurg wycina szkodliwą narośl bez udziału świadomości pacjenta – gdy poddany jest narkozie.
W pewnym stopniu jest to ułatwienie walki z uzależnieniem, gdyż pacjent nie musi ponosić tak ogromnego wysiłku, jak to zwykle bywa w walce z uzależnieniem, gdy w procesie leczenia sam musi się mu przeciwstawiać.
Hipnoza uzależnienia znacząco może ułatwić kontrolowanie nałogu i zmniejszyć koszty emocjonalne z tym związane. Jest zatem szczególnie zalecana jako metoda pomocnicza w leczeniu wszelkiego typu uzależnień u osób, które mają w historii radzenia sobie z nim wiele porażek.
Hipnoza uzależnienia niesie jednak ze sobą pewne zagrożenie. Otóż przez osobę uzależnioną może zostać uznana za środek zastępczy, ułatwiający wychodzenie z nałogu, co zwrotnie sprawić może, iż zrzuci część odpowiedzialności za swoje zdrowie na omawiany środek terapeutyczny. Tak być nie może. W wychodzeniu z uzależnienia decydujące jest odpowiedzialne podjęcie decyzji o abstynencji i jej utrzymywanie.
Żadna metoda terapii nigdy nie zastąpi tej suwerennej i dojrzałej decyzji.