Komputeryzacja miała sprawić, że nasze życie będzie prostsze, będziemy mieli więcej czasu na przyjemności. I w sumie tak jest, tylko w dobie ogólnodostępnych komputerów i gier łatwo się wciągnąć w nowe uzależnienie pod postacią uzależnienia od gier komputerowych. Sprawdź, kiedy przyjemność przeradza się w manię i jak w walce z chorobą może pomóc psychoterapeuta.
Czym jest uzależnienie od gier komputerowych?
Osoba uzależniona od gier jest zainteresowana tylko tą aktywnością, nic innego jej nie interesuje. Nowe znajomości są zawiązywane jedynie pomiędzy graczami, z czasem uzależnienie odbija się na psychice i zdrowiu fizycznym osoby chorej.
Uzależnienie od gier komputerowych rozwija się w kilku fazach.
Pierwsza z nich to kontrolowanie czasu spędzanego przed komputerem. Po pewnym czasie osoba uzależniona zaczyna wciągać się w grę, a inne zainteresowania schodzą na dalszy plan. W następnym etapie gracz jest tak wciągnięty w wirtualną rzeczywistość, że staje się jej więźniem. Stara się poświęcić jak najwięcej czasu na grę, a jak najmniej na inne życiowe potrzeby, typu: sen, jedzenie, czy nawet praca.
Jak rozpoznać uzależnienie od gier komputerowych?
Pierwsze objawy wpadania w uzależnienie to zbyt duża ilość czasu poświęcana na gry komputerowe. Z czasem wirtualny świat tak nas wciąga, że ograniczamy spotkania z przyjaciółmi, znajomymi, nie możemy znaleźć wolnej chwili na naukę, czy inne zainteresowania. Chcemy wygospodarować jak najwięcej czasu na grę kosztem niewyspania się, ograniczeniem czasu na jedzenie, czy ulubione do tej pory hobby.
Gdy zauważymy, że już jesteśmy uzależnieni i chcemy ograniczyć ilość czasu spędzanego przy grze, wtedy odczuwamy rozdrażnienie, złość, możemy być agresywni, a także apatyczni, mamy złe samopoczucie. Z czasem może pojawić się nawet depresja.
Skutki uzależnienia
Uzależnienie od gier komputerowych odbija się również na zdrowiu i równowadze psychicznej. Osoba uzależniona ma zmienne nastroje, problemy z koncentracją, jest nadpobudliwa, a także często będzie skarżyć się na problemy z zasypianiem, czy bezsennością. Oprócz tego w takich przypadkach często pojawiają się zaburzenia lękowe. Ogólnie cały ich świat kręci się wokół gry, zapominają o wszystkich innych rzeczach, które dzieją się poza ekranem, więzi pomiędzy graczami stają się ważniejsze, niż rodzina i najbliżsi.
Uzależnienie odbiera im rozsądne myślenie, coraz więcej pieniędzy wydają na gry i elementy wyposażenia postaci.
Leczenie uzależnienia od gier komputerowych
Uzależnienie od gier komputerowych jest szczególnie niebezpieczne u dzieci.
Uzależnienie to powoduje brak nabywania umiejętności samokontroli, ograniczenie wyobraźni oraz kreatywności, znacząco obniża samoocenę, zaburza tworzenie umiejętności społecznych, powoduje zaburzenia emocjonalne, a także wiele innych nieprawidłowości.
Grając w gry komputerowe, dzieci nie nauczą się utrzymywać relacji z rówieśnikami, będą miały problemy w nawiązywaniu przyjaźni i nie będą potrafiły działać w grupie. Uzależnieni nie są nauczeni cierpliwości, wszystko chcą otrzymać natychmiast, ich próg gniewu jest znacząco obniżony.
Pomoc dzieciom
Dzieci uzależnione mogą wykazywać brak empatii, stają się egocentrykami skupionymi tylko na sobie. Uzależnienie od gier komputerowych powoduje wiele innych negatywnych skutków, które znacząco utrudniają życie w społeczeństwie.
W wyjściu z uzależnienia może pomóc terapia psychologiczna.
Pierwszym krokiem leczenia uzależnienia od gier komputerowych powinna być konsultacja u psychologa. Wyjście z uzależnienia ułatwi dobry psychoterapeuta, który dzięki odpowiedniej terapii uzależnień pomoże odzyskać wiarę w siebie, radość z życia i odnowienie relacji oraz więzi z najbliższymi. Jednak pamiętajmy, że najwięcej pracy leży po stronie osoby uzależnionej, musi być ona świadoma swojego problemu i wykazywać chęć wyjścia z uzależnienia.