Chrapanie to nieprzyjemna dolegliwość, która uniemożliwia spokojny sen. Chrapanie przeszkadza nie tylko osobie śpiącej, ale również wszystkim domownikom. Czasami głośne potrafi wybudzić ze snu nawet samego śpiącego. Nie czekaj, sprawdź skuteczne sposoby na leczenie chrapania.
Czym jest chrapanie?
Po pierwsze powinniśmy sobie uświadomić, że samo chrapanie nie jest chorobą. Natomiast jest to odgłos, który towarzyszy oddychaniu podczas snu. Kiedy śpimy, gardło jest zwężone, ściany górnych dróg oddechowych są wiotkie, a w ruch wprawia je wpływające powietrze.
Osoba chrapiąca śpi z otwartymi ustami, przez które wydostają się głośne dźwięki.
Niebezpieczny jest za to bezdech senny, mamy z nim do czynienia, kiedy osoba chrapiąca przestaje chrapać i nie oddycha od kilku sekund nawet do dwóch minut. Jest to chwilowe zamknięcie przepływu powietrza, w wyniku którego może dojść do niedotlenienia organizmu, a to może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jeżeli bezdechy występują bardzo często, należy rozpocząć leczenie chrapania.
Przyczyny chrapania
Zanim zabierzemy się za poznawanie sposobów leczenia chrapania, najpierw poznajmy najczęstsze przyczyny tego zjawiska:
- skrzywienie przegrody nosowej,
- przerost nasady języczka,
- otyłość,
- wiotkie i wydłużone podniebienie miękkie,
- przerost oraz obrzęk małżowin nosowych,
- przerost migdałków podniebnych,
- polipy w nosie,
- Nnieprawidłowości w budowie dróg oddechowych,
- menopauza,
- spożycie większej ilości alkoholu.
Co ciekawe, chrapanie częściej dotyka mężczyzn, niż kobiety. Tutaj duże znaczenie ma budowa anatomiczna obręczy szyi, w przypadku mężczyzn jest w niej więcej tkanek, co może wpływać na występowanie trudności w przepływie powietrza.
Chrapanie dotyka również dzieci. W ich przypadku jest to najczęściej spowodowane przerostem migdałków podniebnych albo przerośnięciem trzeciego migdała. W ostatnim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest jego usunięcie. Poza tym chrapanie u dzieci może być spowodowane niedrożnością nosa, alergią, wiotkością krtani.
Sposoby leczenia chrapania
- Chrapanie spowodowane nieprawidłowościami w jamie ustnej i układzie oddechowym może być wyleczone poprzez zastosowanie leczenia chirurgicznego.
- W przypadku, kiedy chrapanie jest wywołane przez otyłość, warto pomyśleć o zrzuceniu zbyt dużej wagi i przejście na zbilansowaną, zdrową dietę.
- Warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w sypialni, ponieważ zbyt suche powietrze wysusza gardło, przełyk, a to sprzyja chrapaniu.
- Pamiętajmy również o unikaniu alkoholu przed snem, ponieważ ten rozluźnia mięśnie gardła, co utrudnia oddychanie. Alkohol może doprowadzić do bezdechu sennego, prowadzącego do niedotlenienia organizmu.
- Powiększone migdałki, zatkane zatoki, przeziębienie oraz katar sprzyjają chrapaniu. Dlatego koniecznie trzeba jak najszybciej zwalczyć infekcję.
- Chrapanie występuje bardzo często u osób palących papierosy. Koniecznie postarajmy się rzucić nałóg, aby nie chrapać, wysypiać się i poprawić ogólną jakość snu.
Chrapanie może mieć również podłoże psychosomatyczne.
Zdrowy sen
Warto wiedzieć, że zbyt szybkie tempo życia i stres zaburza zdrowy sen. A to przyczynia się do głośnego chrapania. W celu wyleczenia się z chrapania warto skonsultować się ze specjalistą zajmującym się leczeniem chorób, które mają podłoże psychosomatyczne.
Dzięki odpowiedniej psychoterapii możemy odzyskać spokojny sen i pełen komfort życia.
Co ciekawe w leczeniu chrapania przydatna jest hipnoterapia. W gabinecie „My Life” w Rzeszowie można skorzystać z leczenia chrapania przy pomocy hipnozy.
Komfort życia
Chrapanie obniża komfort naszego życia. Przyczynia się do przewlekłego zmęczenia i niewyspania. Co więcej, czasami przeszkadza również naszym domownikom. Jeżeli pomimo podjęcia leczenia chirurgicznego lub farmakologicznego nie zauważamy żadnych skutków, rozważmy możliwość leczenia chrapania u psychoterapeuty. To rozwiązanie nam nie zaszkodzi, a tylko pomoże.