Słysząc leczenie uzależnień zaraz mamy na myśli leczenie alkoholizmu i narkomanii. Tak, to są dwie poważne choroby, ale nie jedyne uzależnienia, które wpływają na pogorszenie jakości życia i zdrowia osoby uzależnionej. Istnieje wiele rodzajów uzależnień oraz wiele metod ich leczenia. Z nami dowiesz się, gdzie warto szukać pomocy.
Uzależnienie z definicji
Zacznijmy od tego czym jest uzależnienie.
Otóż osoba uzależniona odczuwa bardzo silną potrzebę zażywania określonej substancji, czy wykonywania danej czynności. Najczęściej uzależnienie kojarzy się z narkomanią, lekomanią, alkoholizmem, czy paleniem papierosów. Jednak do tego zjawiska zaliczają się również gry hazardowe, oglądanie telewizji, korzystanie z Internetu, itp. Nie zawsze zachowania te są wpisywane na listę chorób, często są uznawane za zaburzenie.
Dzisiaj termin „uzależnienie” jest traktowane szeroko, może obejmować inne zachowania, wynikające z podświadomego przymuszenia do ich wykonania.
3 główne rodzaje
Wyróżnia się trzy ogólne rodzaje uzależnień:
- uzależnienie fizjologiczne – nazywane również fizycznym. Jest to potrzeba nabyta, zmuszająca osobę uzależnioną do spożywania danej substancji. Natomiast jej odstawienie wywołuje zespół abstynencyjny. Do substancji uzależniających należy: nikotyna, alkohol etylowy, leki nasenne (barbiturany), heroina, morfina, niektóre steroidy.
- uzależnienie psychiczne – bardzo silna, nabyta potrzeba wykonywania danej czynności lub zażywania określonej substancji, która nie przynosi poważnych skutków. Osoba uzależniona psychicznie czuje potrzebę poszukiwania środka uzależniającego, wykazuje większą tolerancję na jego działania, ma osłabioną silną wolę, może mieć natręctwa myślowe oraz obsesję brania. Z czasem może nastąpić fizyczne wyniszczenie oraz wypalenie emocjonalne.
Osoba cierpiąca na uzależnienie psychiczne nie poradzi sobie z nim sama, potrzebuje wsparcia z zewnątrz. Szczególnie niebezpieczne jest uzależnienie od substancji chemicznych, które może skończyć się więzieniem, szpitalem psychiatrycznym lub nawet śmiercią. Do czynności uzależniających psychicznie zalicza się: pornografię, masturbację, gry komputerowe, Internet, hazard, seks, pracę, zakupy, samookaleczanie, telewizję, nadmierne spożywanie jedzenia, słodyczy.
- uzależnienie społeczne – do niego zalicza się zażywanie substancji chemicznych pod wpływem mody lub otoczenia (subkultury). Tutaj osoba dotknięta uzależnieniem jest silnie związana z grupą, dostosowuje się do wewnętrznych zwyczajów i rygorystycznie przestrzega wszystkich zasad. Pod naciskiem grupy rezygnuje ze swoich dotychczasowych aktywności, rezygnuje z kontaktów z otoczeniem (dom, rodzina, szkoła, praca), zawęża kontakty tylko do grupy, z którą zażywa np. narkotyki.
Leczenie uzależnień
W przypadku leczenia uzależnienia fizjologicznego, czasami konieczne jest zastosowanie środków farmakologicznych, które zmniejszą ból i ewentualne skutki odstawienia zażywanej substancji. Za dobór leków oraz ich dawkowanie jest odpowiedzialny lekarz. Każdy przypadek jest inny, wymaga indywidualnego leczenia.
Uzależnieniu fizjologicznemu towarzyszy często uzależnienie psychiczne. A walka z tym uzależnieniem wymaga wsparcia psychologa. Jednym z miejsc, gdzie możemy rozpocząć leczenie uzależnień, jest Gabinet Psychoterapii i Hipnozy „My Life” w Rzeszowie.
Zazwyczaj na pierwszym spotkaniu psycholog zapoznaje się z problemem, którym przychodzi do niego pacjent i rozważa podjęcie konkretnej terapii.
Jedną z ciekawszych metod leczenia uzależnień jest hipnoza uzależnienia.
Na czym polega hipnoza uzależnienia?
W gabinecie „My Life” w Rzeszowie można skorzystać z hipnozy uzależnienia. Przy pomocy hipnozy można wpłynąć na świadomość osoby uzależnionej i usunąć szkodliwe nawyki. Czyli mówiąc prościej, wpłynąć umysł pacjenta, aby ten porzucił szkodliwy nałóg. Hipnoza ułatwia walkę i kontrolowanie nałogu. Dzięki niej osoba chora nie ponosi zbyt dużego wysiłku emocjonalnego. Metoda ta jest zalecana w przypadku osób, które już wielokrotnie rzucały uzależnienie i niestety do niego wracały.
Pomoc w hipnozie
Trzeba pamiętać o tym, że hipnoza uzależnienia nie jest złotym środkiem na wyleczenie uzależnienia. Jest to raczej środek wspomagający wyjście z nałogu. Niestety, ale uzależnienie jest chorobą, z którą trzeba walczyć przez całe życie, ponieważ nawet „uśpione” uzależnienie może się w nas obudzić po latach. Dlatego po każdej terapii najważniejsze jest podejmowanie słusznych decyzji i pozostawanie w abstynencji.
Leczenie uzależnień nie jest proste, najważniejsze jest to, aby osoba uzależniona zdała sobie sprawę z jego istnienia i dobrowolnie podjęła próbę z jego porzucenia. Trzeba pamiętać, że nikogo na siłę nie zmusi się do rzucenia nałogu. Jednak, żeby droga do uwolnienia się z uzależnienia była prostsza, musimy wspierać chorą osobę, podejmować rozmowy, które zachęcą ją do wykonania pierwszego kroku i podjęcia skutecznej terapii.