Spis treści
- Czym jest nadpotliwość?
- Jakie są przyczyny nadpotliwości?
- Jakie są sposoby leczenia nadpotliwości?
- Skuteczne leczenie
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Zastanawiasz się, dlaczego tak mocno się pocisz? Pot dosłownie Cię zalewa? Nadpotliwość może mieć wiele przyczyn. Dlatego, aby poradzić sobie z tym problemem, w tym artykule przedstawiamy, czym jest to zjawisko, co je wywołuje, gdzie szukać pomocy oraz przedstawimy najczęściej stosowane sposoby leczenia nadpotliwości.
Czym jest napotliwość?
Nadpotliwość to nadmierne wydzielanie wody przez organizm.
Ogólnie przyjmuje się, że w umiarkowanym klimacie normą jest tracenie do jednego litra wody w postaci potu. Głównym celem potu od zawsze jest regulowanie temperatury organizmu, czyli chroni nas przed przegrzaniem. Przy nadpotliwości pocimy się bez względu na temperaturę otoczenia.
Ta przypadłość może występować na całym ciele, w postaci tak zwanej uogólnionej.
Nadmierne pocenie się poszczególnych części ciała to nadpotliwość miejscowa, która dotyczy przeważnie czoła, skóry nad górną wargą ust, a także nosa, dłoni, stóp, czy pach. Sposoby leczenia napotliwości dobieramy do konkretnego czynnika wywołującego zjawisko nadmiernego wydzielania potu.
Nadpotliwość to nieprzyjemne schorzenie, które może stać się przyczyną unikania spotkań z innymi ludźmi, czy niechęci do przebywania w publicznych miejscach. Samo podanie spoconej dłoni, może być dla osoby z nadpotliwością dosyć niekomfortowe. Widocznie przepocone ubranie również jest często powodem zawstydzenia.
Warto wspomnieć, że w Polsce nadpotliwość nie jest uważana za chorobę.
Jakie są przyczyny nadpotliwości?
Najczęściej za nadpotliwość odpowiada podłoże genetyczne. Jednak może być ona wywołana przez zaburzenia hormonalne związane z chorobami tarczycy lub cukrzycy. Wiąże się ona również z zaburzeniami neurologicznymi, chorobami przysadki, a także może wystąpić pod wpływem emocji. Oprócz tego, nadmierne wydzielanie potu niemal zawsze towarzyszy nam podczas infekcji wirusowych, czy bakteryjnych.
Występuje szczególnie często przy gorączce, ale najczęściej przemija zaraz po wyzdrowieniu.
Z nadpotliwością należy walczyć, ponieważ zalegający na skórze pot, jest idealną pożywką dla bakterii, czy grzybów, które atakując naszą skórę, mogą wywołać choroby skórne. Przy nadpotliwości niezwykle ważna jest prawidłowa higiena osobista i częsta zmiana garderoby. Osoby z nadmierną potliwością powinny ograniczyć spożywanie ostrych potraw i przypraw, a także zminimalizować spożywanie alkoholu.
Jakie są sposoby leczenia nadpotliwości?
Podejmując walkę z nadpotliwością, musimy poznać najpierw jej przyczynę i do niej dostosować odpowiednią metodę leczenia.
Leczenie nadpotliwości spowodowane chorobami polega na blokowaniu nadmiernej aktywności gruczołów potowych. W tym celu często lekarze zalecają przyjmowanie specjalistycznych leków zmniejszających wydzielanie potu. Jednak tego typu leki mają wiele skutków ubocznych. Pacjenci poddawani farmakoterapii odczuwają między innymi senność, czy suchość w jamie ustnej.
Do innych sposobów leczenia nadpotliwości należą zabiegi chirurgiczne oraz laseroterapia z CO². Podczas tych zabiegów usuwane są gruczoły potowe. Jednak to jest duża ingerencja w organizm, która niesie za sobą możliwość wystąpienia różnych powikłań pooperacyjnych.
Skuteczne leczenie
W przypadku nadpotliwości wywoływanej przez stres, czy inne emocje, konieczne jest poddanie się psychoterapii. Dzięki niemu dowiemy się, w czym tkwi nasz problem, jak radzić sobie z emocjami oraz jak redukować napięcie oraz stres.
Jeżeli czujesz, że w Twoim przypadku nadpotliwość może być wywołana przez stres i wiesz już, że przyczyną nadpotliwości nie jest żadne schorzenie, zapraszamy do gabinetu psychoterapeuty w Rzeszowie. Pomożemy Ci odzyskać harmonię i kontrolę nad emocjami, które wywołują tę przykrą dolegliwość.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Co to jest nadpotliwość?
Nadpotliwość to nadmierne wydzielanie potu, które może obejmować całe ciało lub być ograniczone do konkretnych obszarów, jak dłonie, stopy czy pachy.
Czy nadpotliwość może być spowodowana stresem?
Tak, emocje takie jak stres mogą być jednym z głównych czynników wywołujących nadmierną potliwość.
Jakie są naturalne sposoby na nadpotliwość?
Naturalne metody obejmują utrzymanie higieny, noszenie przewiewnych ubrań, unikanie ostrych potraw i alkoholu.
Czy leki na nadpotliwość są skuteczne?
Leki mogą pomóc, ale często mają skutki uboczne, takie jak suchość w ustach czy senność.
Czy zabiegi chirurgiczne są bezpieczne?
Zabiegi chirurgiczne, takie jak usunięcie gruczołów potowych, mogą być skuteczne, ale wiążą się z ryzykiem powikłań.