Zastanawiasz się, czy obniżenie nastroju, które jest widoczne u Ciebie lub u bliskiej Ci osoby to depresja? Depresja to ciężka choroba, która dotyka nie tylko osoby chorej, ale również jej bliskich. Sprawdź najczęstsze objawy depresji i reaguj w porę. Z depresji można wyjść, trzeba tylko podjąć odpowiednie leczenie i poddać się psychoterapii u sprawdzonego terapeuty.
Czym jest depresja?
To bardzo podstępna i niebezpieczna choroba psychiczna. Nazywana przez niektórych rakiem duszy. Wpływa na obniżenie jakości życia oraz zmniejsza samodzielnie funkcjonowanie. Depresja jest zaliczana do chorób śmiertelnych. Może dotknąć każdego, bez względu na wiek, zdrowie fizyczne i status majątkowy. Nieleczenie depresji często może mieć tragiczny skutek, pogłębianie się choroby prowadzi do podejmowania prób samobójczych.
Jeżeli chodzi o przyczyny depresji, mogą one leżeć po stronie biochemicznej, gdzie za jej powstanie odpowiada nieodpowiedni przepływ substancji w mózgu, takich jak: dopamina, serotonina, czy noradrenalina. Depresji sprzyja również genetyka, występowanie choroby w rodzinie. A także przyczyny społeczne, czyli np. pogorszenie jakości ekonomicznej życia, poprzez utratę pozycji społecznej, utratę zatrudnienia, czy brak akceptacji i wsparcia wśród najbliższych.
Przyczyny i objawy depresji
Przyczyny mogą również leżeć po stronie psychologicznej, gdzie swoje piętno odcisnęły negatywne doświadczenia z dzieciństwa lub utrata kogoś z najbliższych, a także trudne i stresujące sytuacje w życiu osobistym, jak i zawodowym.
Najczęściej występujące objawy depresji:
- Obniżenie nastroju – osoba chora na depresję nie potrafi się cieszyć z rzeczy, które wcześniej sprawiały jej przyjemność i radość. W jej nastroju zaczyna dominować apatia, smutek, a także przygnębienie. Nie reaguje na próby rozweselenia podejmowane przez najbliższych.
- Co więcej, osoba chora traci poczucie własnej wartości, a jej samoocena drastycznie spada.
- Chora osoba często płacze, jest drażliwa i zniecierpliwiona. W głębokiej depresji może nawet zaniedbywać wszelkie potrzeby biologiczne, może nie chcieć jeść, pić, nie odczuwa potrzeby utrzymania podstawowej higieny osobistej.
- Spadek samooceny – osoba chora widzi siebie jako osobę niepotrzebną, ma negatywny obraz samego siebie. Oskarża się o wszystko, jest zrezygnowana, a w niektórych przypadkach mogą pojawić się również urojenia.
- Zobojętnienie i bierność – częstym objawem depresji jest brak energii na cokolwiek, osoba chora nie ma ochoty wstać z łóżka, może mieć spowolnione ruchy i reakcje, nie interesuje jej to, co dzieje się wokoło, nie dba o wgląd, nie czuje potrzeby chodzenia do pracy, czy robienia czegokolwiek. Nie chce się spotykać z ludźmi, unika wszelkich kontaktów. Oprócz tego ma problemy z podejmowaniem decyzji.
- Objawy somatyczne – następuje zaburzenie rytmu snu oraz czuwania, Podczas depresji towarzyszy brak apetytu lub wprost przeciwnie, wzmożony apetyt. Osoba z depresją jest ciągle zmęczona, osłabiona, skarży się na złe samopoczucie fizyczne, odczuwa różne bóle, występuje również spadek libido.
- Obsesyjne myśli – osobę chorą dręczą różne, negatywne myśli, a także wspomnienia, których nie można zapomnieć. Przez te myśli i wspomnienia budzi się w niej niepokój, który w konsekwencji powoduje powstanie wewnętrznego lęku, co prowadzi do wyczerpania i rozpaczy.
- Światłowstręt – depresja nie lubi światła, osoby cierpiące na depresję przebywają w zaciemnionych pokojach, chcą być sami, bo wtedy czują się bezpiecznie.
- W nasilonych objawach depresji występują również myśli i próby samobójcze.
Leczenie depresji
W leczeniu depresji bardzo ważne jest jej szybkie rozpoznanie. Tutaj konieczna jest psychoterapia depresji połączona z farmakoterapią. Leczeniem depresji zajmuje się lekarz psychiatra. Trzeba pamiętać, że stosowane leki zaczynają działać po około 2 tygodniach, w niektórych przypadkach na efekty trzeba czekać nawet miesiąc.
Wychodzenie z depresji jest długotrwałe, ale skuteczne, trwa minimum pół roku i dłużej. Dzięki psychoterapii można zminimalizować lub całkowicie usunąć objawy choroby, a także wypracować nowe wzory postępowania, poznać głębiej przyczyny choroby, poprawić zdrowie psychiczne. Podczas leczenia stosuje się terapię psychodynamiczną, poznawczą i interpersonalną.
My Life Rzeszów pomoże
Jeżeli zauważyłeś, że wymienione objawy dotyczą Ciebie, nie wstydź się, przełam strach i pozwól sobie pomóc. Psychoterapeuci są we wszystkich miastach w Polsce, jeżeli chodzi o Rzeszów, zapraszamy do gabinetu psychoterapii My Life. Dokładamy wszelkich starań w walce z tą chorobą. A jeżeli zauważyłeś objawy u kogoś ze swoich bliskich, pomóż mu i przekonaj go do udania się do specjalisty.