

Niekiedy problemy rodzinne urastają do takiej rangi, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z nimi samodzielnie. Niekiedy potrzebna jest psychoterapia rodzinna przeprowadzona pod okiem sprawdzonego specjalisty. Taka terapia nie jest niczym skomplikowanym i tutaj nie ma czego się wstydzić. Sprawdźcie, na czym polega psychoterapia rodzinna i kiedy warto z niej skorzystać.
Na czym polega psychoterapia rodzinna?
Psychoterapia rodzinna to wspólna rozmowa rodziny z terapeutą. Podczas spotkania omawiane są wszystkie trudności oraz wzajemne relacje. W psychoterapii rodzina jest porównywana do systemu naczyń połączonych, ponieważ kiedy jedna z osób ma problemy, jej sytuacja wpływa na całe najbliższe otoczenie. To wszystko przekłada się na powstawanie nowych problemów, co prowadzi do kłótni i nieporozumień.
Dzięki psychoterapii rodzinnej można wspólnie pokonać trudności. W czasie rozmów rodzina stara się wskazać źródło konfliktów i znaleźć sposób na rozwiązanie wspólnych problemów.
Skutek psychoterapii
Aby psychoterapia przyniosła pozytywne skutki, w spotkaniach z terapeutą powinna uczestniczyć cała rodzina. Podczas około 2-godzinnych spotkań co 2-3 tygodnie psycholog specjalizujący się w terapii rodzin zwraca uwagę na ogólne relacje w rodzinie, nie skupia się tylko i wyłącznie na osobie, która w największym stopniu przyczyniającej się do powstawania problemów.
Terapeuta musi zachować neutralność, stara się znaleźć taki sposób rozwiązania konfliktu, aby spełnić oczekiwania wszystkich członków rodziny.
Istnieje wiele rodzajów psychoterapii rodzinnej. Podczas pierwszego spotkania rodzina powinna wspólnie porozmawiać o swoich uczuciach oraz potrzebach. Tylko w ten sposób, można znaleźć źródło problemu i sposób jego rozwiązania.
Kiedy warto skorzystać z psychoterapii rodzinnej?
O pomoc do specjalisty warto zwrócić się w momencie, kiedy relacje rodzinne w domu zaczynają się psuć i nie potrafimy sobie z tym poradzić. Jest konieczna w sytuacji, gdy domownicy przestają czuć pomiędzy sobą więzi, nie odnajdują w sobie wsparcia, zrozumienia, nie ma bliskości.
Z pomocy terapeuty warto skorzystać szczególnie po przeżyciu traumatycznych wydarzeń, spowodowanych np. tragicznym wydarzeniem, śmiercią członka rodziny, rozwodem, czy separacją. Pomocy mogą potrzebować również osoby po utracie pracy, czy zmianie otoczenia itp.
Psychoterapia rodzinna ma na celu rozwiązanie trudnych sytuacji rodzinnych, kiedy członkowie rodziny nie potrafią się wzajemnie dogadać, między rodzicami jest napięta relacja lub dziecko izoluje się od bliskich, zamyka się w sobie oraz ma problemy w szkole.
Jak długo trwa terapia?
Każda rodzina jest inna, są w niej inni ludzie, inne problemy. Nie można stwierdzić jednoznacznie, jak długo będzie trwała psychoterapia rodzinna. W przypadku jednej rodziny może wystarczyć raptem kilka spotkań, natomiast inna rodzina będzie potrzebowała ich zdecydowanie więcej. Z pewnością do rozwiązania problemów nie wystarczy jedno spotkanie z terapeutą. Dlatego, nie powinniśmy liczyć na ogromne efekty zaraz po pierwszym spotkaniu.
Pierwsza sesja z terapeutą ma charakter organizacyjny, podczas którego terapeuta poznaje rodzinę, jej problemy i wzajemne relacje. Dzięki temu spotkaniu może wybrać odpowiednią metodę terapii psychologicznej na kolejnych spotkaniach.
Jakie efekty daje psychoterapia rodzinna?
Najbardziej pożądanym efektem jest całkowite wyeliminowanie problemu, przez który rodzina trafiła do psychoterapeuty. Jeśli uda się rozwiązać trudną sytuację, rodzina zyskuje więcej korzyści. Dzięki rodzinnym spotkaniom i terapeutycznym rozmowom, członkowie rodziny otwierają się na swoje potrzeby, są bardziej wrażliwi na odczucia innych.
Potrafią znaleźć w sobie zrozumienie, nie boją się rozmawiać o problemach.
Rodzice zwiększają swoje kompetencje wychowawcze, a także wzrasta świadomość emocjonalnych, jak i fizycznych potrzeb dziecka.
Jeśli czujesz, że Twoja rodzina potrzebuje psychoterapii rodzinnej, zapraszam do Rzeszowa. Specjalista z Gabinetu Psychoterapii i Hipnozy „My Life” ma duże doświadczenie. Pomaga w rozwiązywaniu problemów rodzinnych i indywidualnych.
Pamiętaj o możliwej pomocy
Psychoterapia rodzinna nie boli, to żaden wstyd, dzięki uczęszczaniu na terapię, możemy pomóc całej swojej rodzinie i ponieść jakość wspólnego życia. To pierwszy krok do poprawienia relacji w rodzinie.