Spis treści
- Czym jest nadpotliwość?
- Codzienne funkcjonowanie
- Przyczyny nadpotliwości
- Jak leczyć nadpotliwość?
- Podnieść samoocenę
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Nadpotliwość to nieprzyjemna przypadłość, objawiająca się nadmiernym wydzielaniem potu przez skórę. Jesteś w gronie osób zmagających się z nadpotliwością, która utrudnia codzienne funkcjonowanie? Szukasz skutecznego rozwiązania problemu, ale nie chcesz łykać leków? Sprawdź, jak w leczeniu nadpotliwości może pomóc psychoterapia.
Czym jest nadpotliwość?
Każdy człowiek się poci, jednak niektóre osoby cierpią z powodu napotliwości, czyli nadmierną aktywnością gruczołów potowych w stanie spoczynku lub w czasie występowania niskiej temperatury.
Problem ten dotyka 1-2% społeczeństwa.
Hiperhydroza może zacząć się już w okresie dzieciństwa. Nieleczona może zostać z nami przez całe życie. U osób zdrowych nadpotliwość ustępuje sama, jednak często jest wynikiem chorób neurologicznych lub metabolicznych.
Codzienne funkcjonowanie
Nadmierna potliwość może mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie i relacje międzyludzkie. Jest to dosyć krępująca przypadłość, osoby, które są nią obarczone, stresują się podczas spotkań z ludźmi. Często zastanawiają się nad tym, co pomyśli sobie druga osoba o jej plamach pod pachami, czy jak podać drugiej osobie rękę, która ciągle się poci. To wszystko odbija się na stanie psychicznym.
Osoby z nadpotliwością często borykają się z nerwicą lękowo-depresyjną, czy natręctwami ruchowymi.
Co więcej, nadmierna potliwość nie tylko wpływa na złe samopoczucie psychiczne, ale również może prowadzić do zmian troficznych, maceracji naskórka, czy wtórnych zakażeń. Warto wspomnieć, że nadmierne pocenie dzielimy na zlokalizowane (stopy, dłonie, twarz, pachy) oraz uogólnione, czy nadmierne wydzielanie potu na całej powierzchni ciała.
Przyczyny nadpotliwości
Fizjologiczne przyczyny wydzielania potu – czyli naturalna reakcja organizmu:
- wysoka temperatura otoczenia i duża wilgotność powietrza,
- stres,
- duży wysiłek fizyczny,
- otyłość,
- spożywanie mocnej czekolady, kawy, czy herbaty.
Patologiczne przyczyny wydzielania potu:
- zaburzenia hormonalne,
- wysoka gorączka,
- choroby neurologiczne,
- menopauza u kobiet,
- andropauza u mężczyzn,
- niektóre nowotwory.
Jak leczyć nadpotliwość?
W nadpotliwości stosuje się leczenie farmakologiczne, chirurgiczne, specjalne zabiegi pielęgnacyjne. W przypadku, kiedy przyczyna nadpotliwości leży w naszej psychice można zastosować psychoterapię.
Jest to szczególnie ważne, gdy mamy problemy z układem nerwowym oraz emocjami. W tym przypadku jest mowa o poceniu emocjonalnym. Tutaj do nadmiernego pocenia się przyczyniają się uwarunkowania rodzinne, które pojawiają się w czasie dzieciństwa lub dojrzewania. Czasami konieczne jest włączenie leków, które zmniejszą poziom lęku lub niepokoju.
Psychoterapeuta pomaga również w sytuacji, kiedy nadmierne wydzielanie potu nie jest skutkiem emocji, a ma inną przyczynę.
Podnieść samoocenę
Psychoterapia pomoże podnieść samoocenę osoby cierpiącej z powodu nadpotliwość.
Czasami połączenie kilku metod daje najlepsze efekty.
Leczenie nadpotliwości powinno być kompleksowe. Tylko w ten sposób możemy pozbyć się problemu. Jeżeli szukają Państwo pomocy psychoterapeuty, który pomoże w leczeniu nadpotliwości, zapraszamy do gabinetu „My Life” w Rzeszowie. Tam dowiedzą się Państwo więcej na temat stosowanych metod.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są przyczyny nadpotliwości?
Nadpotliwość może być spowodowana zarówno czynnikami fizjologicznymi, jak wysoka temperatura, stres, wysiłek fizyczny, otyłość, jak i patologicznymi, takimi jak zaburzenia hormonalne, choroby neurologiczne, menopauza czy niektóre nowotwory.
Jakie są objawy nadpotliwości?
Objawy nadpotliwości obejmują nadmierne wydzielanie potu przez skórę w sytuacjach nietypowych, takich jak niska temperatura lub stan spoczynku. Może to powodować dyskomfort fizyczny oraz psychiczny.
Czy nadpotliwość wpływa na codzienne życie?
Tak, nadmierna potliwość może negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie i relacje międzyludzkie, powodując stres i zmniejszając pewność siebie.
Jak psychoterapia może pomóc w leczeniu nadpotliwości?
Psychoterapia pomaga radzić sobie z emocjami, które mogą przyczyniać się do nadmiernego pocenia się. Terapia może również pomóc w podniesieniu samooceny i poprawie ogólnego samopoczucia psychicznego.
Jakie metody leczenia nadpotliwości są dostępne?
Leczenie nadpotliwości może obejmować terapie farmakologiczne, chirurgiczne, specjalne zabiegi pielęgnacyjne, a także psychoterapię, zwłaszcza gdy przyczyny są związane z układem nerwowym i emocjami.