Spis treści
- Hipnoza – co to jest?
- Kiedy stosuje się hipnozę?
- Kto nie powinien korzystać z hipnozy?
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Hipnoza kojarzy nam się z czymś nadnaturalnym, tajemniczym. Jest często stosowana w psychoterapii. Nie zawsze wiemy, czy jest bezpieczna, jakie niesie za sobą konsekwencje, przez to mamy obawy w zastosowaniu tej metody. Jednak hipnoza przeprowadzona przez profesjonalistów może przynieść wiele korzyści. Sprawdź, co kryje się za hipnozą i kiedy warto z niej skorzystać.
Hipnoza – co to jest?
Zacznijmy od tego, że stan hipnozy jest zjawiskiem naturalnym u człowieka.
W stan hipnotyczny może wejść każdy. To pewien stopień relaksu, w czasie hipnozy w fale mózgowe są na niskiej częstotliwości, wtedy jesteśmy rozluźnieni. Co ciekawe, stan hipnozy występuje przed zaśnięciem. Przykładem bycia w transie jest „zamyślenie się” i wykonanie czynności w sposób automatyczny, inny niż zamierzony, np. idąc ulicą, powinniśmy skręcić w prawo, a i tak poszliśmy prosto.
Wykonując pewne czynności w sposób automatyczny, umysł odpoczywa i pozwala podświadomości działać.
Tutaj trzeba zrozumieć, że pomiędzy pełną świadomością a snem jest kilka poziomów.
Pierwsze – najważniejsze
Pierwszym z nich jest czuwanie, czyli podstawowa aktywność umysłowa. Następnie wyróżniamy fantazjowanie, które określamy jako lekki trans hipnotyczny. W kolejnym etapie umiarkowanego transu uruchamiamy swoją wyobraźnię, myślimy o czynności z zamkniętymi oczami, wtedy odbieranie bodźców z zewnątrz jest ograniczone, a rozumienie słów jest dokładne.
Głęboki trans jest wtedy, gdy w sposób fizyczny odczuwamy daną czynność, ale tak naprawdę jej nie wykonujemy. Podczas tego transu mięśnie są zwiotczone lub zesztywniałe, nie reagujemy na bodźce zewnętrzne i słuchowe, nasza uwaga jest zawężona. W tym czasie jesteśmy podatni na sugestię, następuje aktywizacja procesów twórczych, mogą pojawić się halucynacje. Ostatnią fazą jest sen.
Kiedy stosuje się hipnozę?
Hipnoza jako sugestia lecząca ma obszerne zastosowanie. Badania kliniczne potwierdziły jej skuteczność w leczeniu wielu zaburzeń. Pomaga przy rozwiązywaniu problemów egzystencjalnych i wielu innych przypadkach. Jednak, aby hipnoza w psychoterapii przyniosła pożądane skutki, musi być przeprowadzona za zgodą osoby leczonej, która jest pozytywnie nastawiona do tej metody.
Poniżej przedstawiamy kilka wybranych przypadków, w których zaleca się skorzystanie z hipnozy w psychoterapii. Z wszystkich rodzajów hipnozy można skorzystać w Gabinecie Psychoterapii i Hipnozy „My Life” w Rzeszowie.
- Leczenie fobii i lęków
Fobie, czyli ekstremalne i irracjonalne lęki, które w zetknięciu z rzeczą wywołującą lęk, powodują pojawienie się nieprzyjemnych objawów somatycznych, takich jak: tachykardia, potliwość, czy przyspieszony oddech. Dzięki hipnozie możemy zwalczyć uczucie strachu i lękowego nastawienia. Sugestie, którym pacjent jest poddawany podczas hipnozy, zmniejszają nasilenie lęków. Szczególnie jest to ważny element terapii podczas leczenia fobii społecznych, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie poza domem. - Leczenie nerwicy
Hipnoza jest również skuteczna w leczeniu nerwicy. Podczas hipnozy hipnotyzer stara się dotrzeć do podświadomości pacjenta. Dzięki niej można dotrzeć do sedna problemu, znaleźć przyczynę, która aktywowała nerwicę i spróbować odzyskać równowagę psychiczną. Leczenie nerwic hipnozą jest długotrwałe, ale skuteczne. - Hipnoza na odchudzanie
Stosowana jest w przypadku, kiedy pacjent cierpi z powodu otyłości zwykłej lub psychogennej. Sugestie nasuwane przez hipnotyzera pomagają w zrzuceniu zbędnych kilogramów oraz ułatwiają przejście przez kryzysy. Oddziałują mocno na motywację, dążenie do celu, uspokajają, a także wzmacniają samodyscyplinę. Dzięki hipnozie pacjent uświadamia sobie, że niezdrowa żywność już go tak nie kusi oraz zaczyna podejmować mądre decyzje w sposobie odżywiania.
Hipnoza w psychiatrii pozwala również leczyć zaburzenia depresyjne, zachowania, nerwicowe, adaptacyjne. Pomaga w opanowaniu stresu. Niweluje złe nawyki i popędy, np. piromanię, kleptomanię, czy hazard. Jest również dużym wsparciem w leczeniu uzależnień, takich jak alkoholizm, czy palenie papierosów. Dzięki hipnozie możemy znaleźć rozwiązanie problemów rodzinnych, czy małżeńskich.
Oprócz tego mamy szansę zwalczyć zaburzenia snu, a także podnieść poczucie własnej wartości.
Kto nie powinien korzystać z hipnozy?
Podczas hipnozy nie zapadamy w sen, cały czas jesteśmy świadomi. Tutaj nie występują skutki uboczne. Jednak nie każdy powinien być poddawany hipnozie. Tej metody nie stosuje się w przypadku osób z upośledzeniem umysłowym, silnymi zaburzeniami osobowości, psychozami, a także u tych, którzy nie czują potrzeby poddania się hipnozie i nie wierzą w jej skuteczność. W przypadku osób w wymienionych wyżej stanach psychicznych hipnoza nie przynosi pozytywnych skutków.
Psychoterapia opiera się na wielu metodach leczenia. Dużym wsparciem jest hipnoza. Jednak, żeby była ona skuteczna, musi być wykonana przez profesjonalnego hipnotyzera. Ta część psychoterapii może pomóc uwolnić się od lęków, fobii, natręctw. Dzięki temu ludzki umysł funkcjonuje normalnie, nie ma w nim zaburzeń, które mogą prowadzić do różnych chorób. Hipnoza nie zaszkodzi, a może tylko pomóc.
Warto spróbować tej metody u profesjonalisty.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jak działa hipnoza?
Hipnoza działa poprzez wprowadzenie pacjenta w stan głębokiego relaksu, w którym umysł jest bardziej podatny na sugestie. W tym stanie można dotrzeć do podświadomości i wpłynąć na zachowania, emocje lub nawyki.
Czy każdy może skorzystać z hipnozy?
Nie każdy powinien korzystać z hipnozy, szczególnie osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi, psychozami, czy te, które nie wierzą w jej skuteczność.
Na jakie problemy hipnoza jest najskuteczniejsza?
Hipnoza jest skuteczna w leczeniu fobii, lęków, nerwic, uzależnień, problemów z otyłością oraz poprawie pewności siebie.
Czy hipnoza może być niebezpieczna?
Hipnoza przeprowadzona przez profesjonalistę jest bezpieczna. Nie występują skutki uboczne, jednak nieodpowiednio stosowana może być nieskuteczna.
Czy hipnoza działa na wszystkich tak samo?
Nie, skuteczność hipnozy zależy od indywidualnych cech pacjenta oraz jego podatności na sugestie.