Uzależnienie od hazardu niszczy nasze zdrowie psychiczne, a także pozbawia nas wszelkich zabezpieczeń finansowych. Hazard to niebezpieczne uzależnienie, które wciąga w kłopoty nie tylko samego hazardzistę, ale także jego najbliższą rodzinę. Sprawdź, jak rozpoznać uzależnienie od hazardu, aby w odpowiednim czasie poddać się leczeniu uzależnienia.
Pierwsze objawy uzależnienia od hazardu
Osoba, która jest narażona na uzależnienie od hazardu obsesyjnie myśli o grach hazardowych. Podczas gry czuje ciągłą potrzebę powiększania stawki, aby móc wygrać więcej i więcej. Traci kontrolę nad czasem gry oraz nie potrafi przestać inwestować swojej lub z czasem zapożyczonej gotówki. Po zakończeniu gry pojawia się kac moralny, czyli dokładniej jest to zespół abstynencyjny.
Wtedy pojawiają się takie emocje jak: wstyd, złość, pogarda, upokorzenie oraz poczucie winy i zmniejszenie samooceny.
Hazard odbija się również na zdrowiu fizycznym osoby uzależnionej.
Pierwsze objawy
Z czasem pojawia się bezsenność, zmęczenie, bóle mięśni i głowy, a także brak apetytu, czy problemy z pamięcią i koncentracją. Oprócz tego hazardzistom często towarzyszą wrzody żołądka, zawały serca, czy myśli samobójcze. Zagłębiając się w uzależnienie, hazardzista zdaje sobie sprawę ze swojej trudnej sytuacji, ale pomimo wszystko brnie w to dalej, czuje taką potrzebę.
Rozwój uzależnienia postępuje również poprzez odcięcie się od rodziny, znajomych, codziennego życia i oddanie się tylko grze, która według niego pomaga mu się odciąć od negatywnej rzeczywistości.
Od rekreacyjnej gry do hazardu – etapy uzależnienia
Gry hazardowe budzą w nas ogrom emocji, radość z wygranej, smutek po porażce i nadzieję, że jeszcze jedna partia może zmienić wszystko i przynieść jeszcze więcej wygranych. Nadzieja ta jednak jest zgubna.
Uzależnienie od hazardu postępuje w 4 etapach.
- Pierwszym etapem jest wygrywanie. W tym czasie osobie grającej dopisuje szczęście, ciągnie się dobra passa, przez co jest ona chętna do dalszej gry i bardziej ryzykownych kroków, np. zbyt wielkie podwyższanie stawek. Podczas wygrywania osoba jest przekonana o swoim szczęściu, które nigdy jej nie opuści, dzięki czemu wciąż będzie jej dobrze szło. W tym okresie osoba uzależniona od hazardu widzi siebie jako bogacza, już myśli o tym, jak wydać gotówkę, której jeszcze fizycznie nie ma, ponieważ zakłada, że na grach zdobędzie fortunę. Osoba ta jest zbyt wielkim optymistą, zaczyna tracić realne postrzeganie gry.
- Następną fazą jest etap strat, w tym momencie osoba wpadająca w uzależnienie myśli tylko o grach hazardowych, zapomina o całym świecie i codziennych obowiązkach. Najważniejsze to realizacja poczucia przymusu gry i odegrania straconych pieniędzy. Tutaj swój początek mają kłamstwa, oszustwa, pożyczki, a także utracenie kontroli nad grami hazardowymi i pogorszenie relacji z najbliższą rodziną, czy przyjaciółmi.
- Po fazie przegrywania nadchodzi etap desperacji. Tutaj osoba uzależniona od hazardu ma takie długi, których nie może spłacić, ponieważ po prostu są one zbyt wysokie. W tym momencie wszędzie szuka źródeł finansowania gry, aby móc się odegrać. Pomimo wielu porażek i dalszego zadłużania się, wierzy, że wyjdzie z długów dzięki grze, bo przecież kiedyś karta powinna się odwrócić, a zazwyczaj tak się nie dzieje. Wysokie zadłużenia i świadomość powagi sytuacji wywołuje u osoby uzależnionej takie emocje jak rozdrażnienie, czy lęk. W wyniku tej sytuacji często pojawia się depresja, a nawet myśli samobójcze.
- Ostatnim etapem jest utrata nadziei, a następnie faza zdrowienia. Osoba uzależniona i zadłużona czuje, że już nie ma wyjścia z patowej sytuacji. Najczęściej w tym momencie jest opuszczona przez najbliższych, czy przyjaciół. Często równolegle z uzależnieniem od hazardu pojawiają się uzależnienia chemiczne. Z czasem osoba uzależniona traci wszystkie nadzieje na poprawienie swojej sytuacji, orientuje się, że dalsza gra nie ma sensu. Warto zaznaczyć, że faza zdrowienia następuje u osób, które chcą wyjść z tego problemu.
Kiedy zacząć leczenie?
Jeżeli widzisz, że gry hazardowe zaczynają wciągać Cię lub Twoich bliskich, należy jak najszybciej zerwać z tym tematem. Jeżeli czujecie, że sami sobie nie poradzicie z tym problemem, wtedy warto poddać się terapii leczenia uzależnień.
Hazardziści są poddawani otwartym lub zamkniętym terapiom odwykowym. To, która z nich będzie konieczna, stwierdzi terapeuta, który z osobą uzależnioną wykonuje różne testy i przeprowadza ankiety.
Pomoc specjalisty
W leczeniu uzależnień ogromną rolą spełniają psychoterapeuci.
W leczeniu uzależnień specjalizuje się gabinet psychoterapii My Life w Rzeszowie.
Hazard to choroba, którą da się wyleczyć. Rozpoczęcie terapii w porę uchroni Ciebie lub bliską dla Ciebie osobę od przykrych skutków gier hazardowych.
Nie czekaj, zadbaj o swoje zdrowie i komfort życiowy już dziś. Zapraszamy do kontaktu.