Rozwód rodziców to nie tylko ciężkie przeżycie dla rozstających się małżonków. To również ogromny stres dla ich dzieci. Często najmłodsi nie radzą sobie z nową sytuacją. Sprawdź z nami, co w tej sytuacji może czuć dziecko i jak w najtrudniejszych chwilach może pomóc mu psychoterapia rodzinna.
Jak dziecko przeżywa rozwód rodziców?
Rozstanie rodziców to dla dziecka dramatyczna sytuacja. Która ma swoje odbicie na całej rodzinie. Podczas rozwodu rodzice są przepełnieni negatywnymi emocjami, w tej sytuacji skupiają się głównie na sobie i swoich problemach.
Czasami zapominają, że rozwód ma negatywny wpływ również na dziecko.
Kiedy sytuacja w domu robi się napięta, rodzice krzyczą na siebie, kłócą się, często dziecko czuje strach. Przez co, czasami obwinia się za tę sytuację. Ciągła negatywna atmosfera sprawia, że dzieci boją się zadawać pytania, wszelkie trudne sprawy próbują naprawiać na własną rękę, nie angażując w to rodzica. Dziecko w czasie rozstania rodziców jest zestresowane, ma duże poczucie winy.
Dlatego, jeżeli rodzice postanawiają się rozwieźć, powinni w delikatny sposób przekazać dziecku tę informację.
Doskonale wiemy, że nie jest to proste zadanie.
Jeżeli nie radzimy sobie z zaistniałą sytuacją, wtedy warto zgłosić się o pomoc do psychoterapeuty.
Jakich błędów nie należy popełniać?
Pamiętajmy o tym, że dziecko bardzo przeżywa rozwód rodziców. Nie wolno wykorzystywać dziecka jako strony konfliktu. Dziecko kocha obojga rodziców tak samo, bez względu na ich rozstanie. W tej sytuacji nie wolno zapominać o tym, że dziecko potrzebuje regularnych kontaktów zarówno z ojcem, jak i matką. Do prawidłowego wychowania potrzeba obojga rodziców.
Najczęstszym błędem podczas rozwodu jest zapominanie o wielkiej traumie, którą przeżywa dziecko podczas rozwodu rodziców. Często dziecko myśli w ten sposób, że jeżeli rodzice się już nie kochają, to ono też nie jest przez nich kochane, czuje się oddalone, osamotnione, zagubione i smutne. Każde dziecko w tym przypadku boi się zmian, ponieważ nie wie, co będzie się dziać, jak będzie wyglądać jego przyszłość. Bez względu na to, kto będzie sprawował opiekę nad dzieckiem, nie można drugiemu z rodziców zabronić widywania się z nim.
Ważne jest to, aby dziecko nie było świadkiem kłótni, czy awantur rozwodzących się rodziców.
Jeżeli widzimy, że dziecko nie radzi sobie z obecną sytuacją, zawsze można zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty.
Terapia rodzinna pomoże przetrwać te najtrudniejsze chwile.
Jak rozmawiać z dzieckiem w czasie rozwodu?
Podczas tej ogromnej rewolucji w życiu dziecka, musimy pamiętać o nim częściej niż zwykle. Rodzice w tym momencie nie powinni oddalać się od dziecka. Warto pamiętać o częstych kontaktach z dzieckiem, inicjować rozmowę, dzwonić, po prostu jak najczęściej z nim rozmawiać.
Rozwodzący się rodzice powinni szczegółowo ustalić wszystkie sprawy związane z dzieckiem. Dziecko kocha obojga rodziców tak samo, dlatego nie ograniczajmy dziecku kontaktów z matką, czy ojcem.
Istota rozmowy
Ważne jest, aby nie obgadywać i mówić źle przy dziecku o drugim rodzicu. Nie wykorzystujmy dziecka do przekazywania wiadomości byłemu małżonkowi, to nie wypada, a sprawy pomiędzy byłymi małżonkami powinny być wyjaśnione osobiście. Nie zapominajmy o częstym uświadamianiu dziecka o tym, że je kochamy i bez względu na wszystko, jest ono dla nas ważne.
Warto odpowiadać dziecku na wszelkie pytania, nie wolno go okłamywać. Starajmy się zawsze wysłuchać tego, co syn, czy córka ma do powiedzenia, pozwólmy jej mówić wprost o emocjach, uczuciach. Przede wszystkim okażmy cierpliwość i zrozumienie.
Jeżeli jednak Ty też nie dajesz już rady, masz coraz mniej sił do przetrwania tej trudnej sytuacji, nie załamuj się. Odwiedź najbliższy gabinet psychoterapeutyczny i tam szukaj pomocy. W Rzeszowie znajdziesz ją w gabinecie „My Life”.
Świadczymy pomoc w zakresie psychoterapii rodzinnej.