Alkohol jest to silnie uzależniająca substancja, dostępna niemal w każdym sklepie. Spożywając piwo, drinka lub lampkę wina czujemy się dobrze, alkohol odpręża, ale tylko pozornie. Granica pomiędzy spożyciem rekreacyjnym a uzależnieniem jest cienka i łatwo ją przekroczyć. Rozpoznaj początki choroby alkoholowej i sprawdź, jak wygląda leczenie alkoholizmu.
Pierwsze symptomy choroby alkoholowej
Uzależnienie może pojawić się bardzo szybko. Najpierw pijemy, aby poprawić sobie humor, odprężyć się po ciężkiej pracy. Jednak jest to zgubna metoda poprawiania nastroju, która szybko może popchnąć nas w stronę alkoholizmu.
Do pierwszych objawów sprzyjających rozwinięciu się uzależnienia od alkoholu należy utwierdzenie w przekonaniu, że dzięki spożyciu alkoholu możemy się odprężyć, ośmielić, zredukować napięcie, czy niepokój.
Jasny przekaz
Z czasem, coraz częściej szukamy powodu i okazji do wypicia alkoholu, nie boimy się pić go w takich miejscach, w których nie powinniśmy tego robić, na przykład w pracy. Zgubne jest również przekonanie o mocnej głowie, możliwości wypicia większych ilości alkoholu niż zazwyczaj. Niepokój powinny wzbudzić w nas już „luki w pamięci” po spożyciu alkoholu. Poważnym objawem jest także picie w samotności, gdy wcześniej spożywaliśmy alkohol tylko w towarzystwie.
Do pierwszych symptomów należy codzienne spożycie nawet niewielkich ilości alkoholu, w postaci wypicia dwóch puszek piwa, czy lampki wina. Niebezpieczne jest rozpoczynanie dnia od spożycia alkoholu. Osoba, która jest niedaleko od wpadnięcia w sidła uzależnienia, jest rozdrażniona w momencie, gdy nie ma dostępu do alkoholu. Wypiera ze świadomości częste picie, usprawiedliwia się, sięga po kłamstwa.
W uzależnienie bardzo szybko można wpaść, jeżeli codziennie chcemy koić zszargane nerwy i odreagować stres przy pomocy alkoholu.
Oznaki choroby alkoholowej
Osoba uzależniona od alkoholu odczuwa niepohamowaną potrzebę przyjmowania alkoholu. Brak alkoholu źle wpływa na samopoczucie osoby uzależnionej, przynosi jej duży dyskomfort. Kiedy osoba uzależniona zacznie pić, już nie może przestać. Nie potrafi sama zerwać ze swoim uzależnieniem. Alkohol staje się jej sensem życia, to na nim skupia swoją największą uwagę, nic poza źródłem uzależnienia jej nie interesuje.
Przez to zaniedbuje swoją rodzinę, relacje z otoczeniem, codzienne obowiązki, a także hobby. Przy chorobie alkoholowej może pojawić się również depresja, ponieważ jego ciągłe spożycie z czasem obniża nastrój. Długotrwałe spożycie powoduje również dezorientację i zaburzenia świadomości. Osoba uzależniona może nie orientować się np. który mamy dzień tygodnia, a wszelkie luki w pamięci wypełnia zmyślonymi historiami.
Chorobę alkoholową rozpoznamy również po odstawieniu alkoholu, wtedy osoba uzależniona może mieć drgawki, uczucie napięcia, wymioty, skoki ciśnienia, czy nadwrażliwość na bodźce i majaczenie. Objawy zespołu odstawiennego mogą być groźne dla zdrowia, dlatego w tej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy ośrodka leczenia uzależnień.
Jak wyleczyć się z uzależnienia od alkoholu?
Jeśli tylko zauważymy pierwsze symptomy prowadzące do uzależnienia, natychmiast powinniśmy zrezygnować ze spożywania alkoholu. Im szybciej zerwiemy z tym toksycznym nawykiem tym lepiej dla nas. Jeżeli już jesteśmy uzależnieni, leczenie alkoholizmu powinno przebiegać pod okiem specjalistów. W tym przypadku możemy udać się do Ośrodka Pomocy Społecznej, gdzie możemy ubiegać się o skierowanie na leczenie odwykowe.
Najpierw wzywany jest terapeuta uzależnień, który pomoże określić stopień zaawansowania problemu i zaproponuje odpowiednie leczenie. W cięższych przypadkach stosuje się 6-tygodniową terapię wychodzenia z nałogu w szpitalu pod okiem specjalistów. Podczas leczenia alkoholizmu stosowane są różne metody w tym hipnoza, skorzystamy z niej np. w gabinecie psychoterapii My Life w Rzeszowie.
Podsumowanie
Uzależnienie od alkoholu to taka choroba, która wyniszcza osobę uzależnioną psychicznie i fizycznie. Nie powinniśmy zwlekać z podjęciem leczenia. Z alkoholizmu da się wyjść, trzeba tylko chcieć. W przypadku tej choroby cierpi cała najbliższa rodzina osoby chorej, dlatego niezbędna jest pomoc psychologa i psychoterapia. Jeżeli czujesz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje pomocy, nie czekaj.
Zgłoś się do psychoterapeuty w Rzeszowie.