Spis treści
- Kilka słów o migrenie
- Zdefiniuj ból głowy
- Przyczyny migreny
- Inne przyczyny
- Różne przyczyny
- Leczenie migreny a psychoterapia
- Korzystaj z pomocy profesjonalisty
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Migrena to długotrwały ból głowy, ciężko się go pozbyć. W zwalczeniu bólu nie zawsze pomagają tabletki. Niekiedy w leczeniu migreny konieczna jest psychoterapia. Sprawdź, dlaczego warto spróbować zwalczyć migrenę u terapeuty, jak długo trwa leczenie i gdzie znajdziesz gabinet specjalizujący się w tej metodzie.
Kilka słów o migrenie
Migrena to uporczywy ból głowy, który może trwać do 4 do 72 godzin, przerwa w występowaniu bólu trwa do trzech miesięcy. Ból może nasilać się pod wpływem emocji albo wysiłku fizycznego. Podczas migreny odczuwamy światłowstręt, jesteśmy nadmiernie wrażliwi na dźwięki oraz zapachy.
Przy migrenie mogą wystąpić nudności oraz wymioty.
Przed atakiem migreny często odczuwamy nudności, czujemy pulsowanie w głowie, mamy problem z opadaniem powieki, jesteśmy drażliwi i mamy problemy z pobieraniem pokarmu.
Zdefiniuj ból głowy
Rodzaje migrenowych bólów głowy:
- migrena oczna (klasyczna) – ból występuje w okolicy oczodołu, może pojawić się połowiczne niedowidzenie, zaburzona ostrość wzroku, rzadko krótkotrwała ślepota, nudności i wymioty.
- okoporaźna – przyczynia się do częściowego lub całkowitego porażenia mięśni okoruchowych. Powoduje opadanie powieki, upośledzenie ruchów gałek ocznych, podwójne widzenie.
- porażenna (skojarzona) – objawia się pulsującymi bólami głowy, atakowi migreny, mogą towarzyszyć objawy parestezji, afazji, dyzartrii, a także niedowłady oraz atak padaczki Jacksona.
- stan migrenowy – ból, który utrzymuje się dłużej niż 72 godziny, mogą mu towarzyszyć wymioty, łzawienie oczu, zaczerwienienie twarzy i poty na twarzy, obfita wydzielina z nosa.
- śnieg optyczny – jest to aura migrenowa, przy której mamy zaburzenia wzroku, ale w tym czasie nie musi występować ból głowy.
- migrena z aurą – ból trwa do 3 godzin, towarzyszy mu porażenie wzroku, nudności, paraliż rąk, a także trudności w mówieniu.
Przyczyny migreny
Na migrenę bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni. Migrena atakuje pomiędzy 25 a 55 rokiem życia. Wystąpieniu migreny sprzyja nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy, otyłość, oraz wiele innych czynników.
Naukowe badania wykazały, że jednym z czynników migrenowych bólów głowy jest zbyt mała ilość snu lub jego brak. Zaburzenia długości i jakości snu nie dają szansy na całkowite zregenerowanie sił. Przez problemy ze snem mózg nie może odpocząć.
Migrenie sprzyja niespokojny sen, niewyspanie lub przerwanie snu.
Warto tutaj wspomnieć, że każdy z nas potrzebuje około 8 godzin snu, aby prawidłowo wypocząć.
Inne przyczyny
Kolejną przyczyną może być nadmierne wytwarzanie serotoniny, czyli neuroprzekaźnika, który odpowiada za prawidłowe napięcie naczyń krwionośnych w mózgu. W czasie działania zbyt dużej ilości serotoniny dochodzi do gwałtownego skurczu i rozkurczania naczyń. Ten mechanizm powoduje pulsujące bóle głowy w rejonie skroni, w tym samym czasie mogą wystąpić zawroty głowy.
Bóle migrenowe mogą mieć również podłoże genetyczne. Jeżeli migrena występowała w rodzinie, wtedy jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.
Różne przyczyny
Przyczyny migreny mają również podłoże psychologiczne. Do ataków migreny przyczynia się nadmierny stres, zaburzenia lękowe, depresja, nadużywanie alkoholu, narkotyków, leków przeciwbólowych, czy substancji psychoaktywnych.
Kolejne czynniki to głód, odwodnienie, nieregularne spożywanie posiłków, długie przebywanie w wymuszonej pozycji ciała (np. praca biurowa), nieodpowiednia dieta, czy zgrzytanie zębami podczas snu.
Leczenie migreny a psychoterapia
W leczeniu migreny musi uczestniczyć neurolog, to on przepisuje leki, które możemy stosować. Jednak migrena może mieć podłoże emocjonalne, dlatego w celu uzupełnienia leczenia warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty w Rzeszowie. Podczas psychoterapii możemy zweryfikować, która sfera emocjonalna przyczynia się do powstawania migreny, czy są to problemy ze snem, nadmierny stres, czy zaburzenia depresyjne lub lękowe.
Pomoc psychoterapeuty pomoże w zniwelowaniu emocjonalnych przyczyn migreny.
Korzystaj z pomocy profesjonalisty
Jeżeli czujesz, że migrenowe bóle głowy są spowodowane głównie przez podłoże emocjonalne, skontaktuj się umów się na leczenie migreny z psychoterapeutą w Rzeszowie.
Na pierwszym spotkaniu spróbujemy ustalić przyczynę i znaleźć rozwiązanie, które zminimalizuje częstotliwość występowania migreny, a może nawet pozwoli pozbyć się na stałe migrenowych bólów głowy.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie są najczęstsze objawy migreny?
Najczęstsze objawy migreny to intensywny, pulsujący ból głowy, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, nudności oraz wymioty. Objawy mogą trwać od 4 do 72 godzin.
Jakie są główne przyczyny migreny?
Migrena może być spowodowana czynnikami genetycznymi, hormonalnymi, stresowymi, oraz związaną z niewłaściwym trybem życia, takim jak brak snu, nieregularne posiłki, czy nadmierny stres.
Czy psychoterapia może pomóc w leczeniu migreny?
Tak, psychoterapia może pomóc w leczeniu migreny, zwłaszcza gdy ma ona podłoże emocjonalne. Pomaga zidentyfikować i zniwelować stres oraz inne czynniki psychologiczne, które mogą wywoływać migrenę.
Jak długo trwa psychoterapia w leczeniu migreny?
Czas trwania psychoterapii w leczeniu migreny zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz intensywności objawów. Może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.
Gdzie znaleźć specjalistę zajmującego się leczeniem migreny?
Specjalistę zajmującego się leczeniem migreny można znaleźć w gabinetach psychoterapii, takich jak Gabinet Psychoterapii i Hipnozy My Life w Rzeszowie.