

Spis treści
- Czym jest alkoholizm?
- Sposoby leczenia alkoholizmu
- Jak zachęcić osobę uzależnioną do leczenia?
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Alkoholizm to choroba jednej osoby, ale jej skutki odbijają się nie tylko na zdrowiu fizycznym osoby uzależnionej, ale również na relacjach z najbliższymi osobami. Jest to niezwykle trudna do przezwyciężenia choroba. Sprawdź, dlaczego leczenie alkoholizmu powinno być uzupełnione regularnymi wizytami u psychologa.
Czym jest alkoholizm?
Osoba cierpiąca na chorobę alkoholową sięga po alkohol w celu poprawienia swojego stanu psychicznego, czy w celu uniknięcia dyskomfortu, który czuje po jego odstawieniu. Alkohol uzależnia, zarówno w sferze fizycznej, jak i w psychicznej. Osoba dotknięta alkoholizmem wykazuje większą tolerancję na alkohol, traci kontrolę podczas jego spożycia.
Często po odstawieniu alkoholu u osoby uzależnionej pojawia się Alkoholowy Zespół Abstynencyjny.
Alkoholizm dotyka osoby z różnych środowisk społecznych, cierpią na niego wszystkie klasy społeczne, niezależnie od wykonywanej pracy, czy poziomu wykształcenia. Bez względu na to, czy jest to osoba bezdomna, czy lekarz.
Główne fazy
Choroba alkoholowa przebiega w trzech fazach:
- ostrzegawcza,
- krytyczna,
- chroniczna.
Objawy alkoholizmu:
- zwiększenie tolerancji na alkohol,
- palimpsesta – krótka amnezja po spożyciu alkoholu,
- leczenie kaca alkoholem,
- utrata kontroli nad ilością spożywanego alkoholu – osoba nie potrafi odmówić alkoholu, nie potrafi określić jak długo pije,
- ciągi opilcze – codzienne spożycie alkoholu trwające przez kilka dni lub kilka miesięcy.
Sposoby leczenia alkoholizmu
Podstawą leczenie alkoholizmu jest psychoterapia. To najprostsza droga do uwolnienia się od choroby alkoholowej. Skuteczność terapii zależy od nastawienia osoby leczonej, która chce uwolnić się od nałogu. Bardzo dobre efekty terapii przynosi zazwyczaj terapia stacjonarna. W tym przypadku osoba leczona jest odizolowana od możliwości sięgnięcia po alkohol oraz odsunięta od szkodliwego otoczenia.
Odtruwanie od alkoholu jest bezpieczne tylko wtedy, gdy przebiega pod okiem lekarzy, terapeutów i psychologów.
Gabinet od uzależnień
Psychoterapia może odbywać się już podczas pobytu w szpitalu lub indywidualnie podczas spotkań terapeutycznych. Psychoterapia pomaga przywrócić alkoholika do normalnego funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie. Sposób terapii zależy od ośrodka, na który zdecyduje się osoba dotknięta chorobą alkoholową.
Jedną ze stosowanych metod leczenia alkoholizmu jest również hipnoza, jeżeli chcą się Państwo dowiedzieć o niej więcej, zapraszamy do Gabinetu Psychoterapii i Hipnozy „My Life” w Rzeszowie.
Warto pamiętać, że podczas psychoterapii konieczne jest również wsparcie farmakologiczne. Dzięki zastosowaniu odpowiednich leków można zniwelować następstwa długotrwałego spożycia alkoholu, takie jak złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego, zatrucia alkoholowego, czy zaleczyć fizyczne powikłania, które są następstwem choroby. Jednak pomimo rozwoju farmakologii, nie ma skutecznego leku na pokonanie alkoholizmu.
Leczenie farmakologiczne wspiera terapię u psychologa, o włączeniu odpowiednich leków zawsze decyduje lekarz.
Jak zachęcić osobę uzależnioną od alkoholu do leczenia?
Osoba uzależniona od alkoholu, często nie widzi w tym problemu, uważa, że to jej osobista sprawa i nikt nie powinien się w nią wtrącać. Trzeba sobie uświadomić, że na siłę nikogo nie wyrwiemy z alkoholizmu. Do leczenia choroby alkoholowej konieczna jest dobrowolna zgoda i chęć wyjścia z nałogu.
W celu przekonania osoby uzależnionej do podjęcia terapii należy się przygotować. Po pierwsze musimy czuć się pewni i bezpieczni w chwili rozmowy. Gdy osoba uzależniona jest trzeźwa, to najlepszy moment na przypomnienie i zachęcenie do odbycia terapii. Podczas rozmowy nie powinniśmy nikogo oskarżać i wspominać pretensji, ponieważ to doprowadzi do wywołania zbędnych, negatywnych emocji.
Jednocześnie osoba uzależniona powinna być świadoma, jaką krzywdę wyrządza swoim bliskim, co może stracić wraz z rozwojem uzależnienia, jeżeli nie podejmie leczenia.
Skuteczna rozmowa
Takie rozmowy nie są łatwe, trzeba przeprowadzać je ostrożnie. Nie powinniśmy zmuszać osoby do leczenia, ponieważ bez jej mocnego samozaparcia może wrócić do nałogu po zakończeniu leczenia. Zapraszamy do gabinetu w Rzeszowie, gdzie można dowiedzieć się więcej o leczeniu alkoholizmu oraz uzyskać wsparcie w przekonaniu osoby uzależnionej do leczenia.
Niestety alkoholizm to choroba śmiertelna.
Kto raz wpadnie w nałóg, zostaje w nim do końca życia. Jednak nie oznacza to, że chory będzie trwał w uzależnieniu do końca życia. Leczenie alkoholizmu jest możliwe, dzięki pomocy środków farmakologicznych i wsparciu psychologa można odstawić alkohol na długie lata. Walka z uzależnieniem od alkoholu jest długa, trudna i trwa całe życie.
Wsparcie dobrego terapeuty oraz pomoc rodziny jest konieczna w przezwyciężeniu nałogu.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Czy psycholog jest niezbędny w leczeniu alkoholizmu?
Tak, psycholog odgrywa kluczową rolę w leczeniu alkoholizmu, wspierając proces zdrowienia zarówno emocjonalnie, jak i psychicznie.
Jakie są główne objawy alkoholizmu?
Główne objawy to wzrost tolerancji na alkohol, utrata kontroli nad jego spożyciem oraz leczenie kaca alkoholem.
Czym jest terapia stacjonarna w leczeniu alkoholizmu?
Terapia stacjonarna polega na izolacji pacjenta w ośrodku, co umożliwia intensywne leczenie bez dostępu do alkoholu.
Jak farmakologia wspiera terapię?
Farmakologia łagodzi objawy odstawienia i fizyczne skutki alkoholizmu, wspierając proces psychoterapii.
Czy leczenie na siłę jest skuteczne?
Nie, skuteczna terapia wymaga dobrowolnej zgody osoby uzależnionej, ponieważ jej motywacja jest kluczowa dla sukcesu leczenia.